fbpx

מחווה לבמאית לינה צ'פלין

לינה צ'פלין נולדה ב 4 במרץ 1934 ברוסיה. היא סיימה תואר שני בכימיה ואז החליטה לשנות כיוון וללמוד קולנוע בבית הספר הגבוה לקולנוע במוסקבה.

ב 1976 עלתה יחד עם בעלה סלבה צ'פלין לישראל ומאז ביימה סרטי קולנוע ומעל 50 סרטי תעודה בישראל.

בין הסרטים התיעודיים:

"נוף עם מאיר פיצ'חזדה" (2000), "(נ)תיבה" (2001), "יואל, ישראל והפשקווילים" (2006), "קולות מהבודקה" (2013), "שמוניסטים" (2016), "במסתרים" (2020)

יחד עם בעלה סלבה, ביימה לינה מספר סרטים עלילתיים ודרמות:

"חצוצרה בואדי" (2001), "היה או לא היה" (2003), "מוקי בוערה" (2008), סוזנה הבוכיה" (2009).

לינה מלמדת מזה כ 30 שנה קולנוע בבית צבי, במכללת ספיר ובבית הספר לקולנוע "מעלה".

סרטי הפסטיבל:

חצוצרה בואדי

במאים: לינה וסלבה צ'פלין

95 דקות | 2001 | ישראל

פרס אופיר, פרס הסרט הטוב ביותר פסטיבל חיפה 2001

בואדי ניסנס בחיפה מתפתח סיפור אהבה בין עודה, צעירה ערבייה, ואלכס, עולה חדש מרוסיה. התנגדות משפחתה של עודה והמצב הפוליטי בישראל עומדים מול אהבתם. האם הקשר ביניהם יכול לשרוד?

הקרנת הסרט בנוכחות הבמאית.
באדיבות ריקי שלח – ואדי הפקות בע"מ

שמוניסטים

במאית: לינה צ'פלין

55 דקות | 2016 | ישראל

מסע תיעודי בן שנה, המספר את סיפורן של שלוש נשים בעשור התשיעי לחייהן: יוליה וינר, משוררת, סופרת ומתרגמת בת שמונים ואחת, חברתה של לינה צ’פלין. נעמי פולני, מייסדת להקת התרנגולים, שמלאו לה שמונים ותשע, ודליה גולומב, בתו של אליהו גולומב, ממייסדי ארגון ההגנה, שנוסעת גם בגיל שמונים ותשע להדריך סיורים של ארגון "מחסום ווטש" בגדה המערבית.

הקרנת הסרט בנוכחות הבמאית.

אנדרגראונד בלט

במאית: לינה צ'פלין

53 דקות | 2019 | ישראל

פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר פסטיבל חיפה 2019

אוהדים נשפכים לטדי שעליו כתובת – ברוכים הבאים לגיהינום. בסטודיו לבלט הממוקם מתחת למושבי בית"ר, התקרה רועדת, הקולות חודרים. ללא חלונות, מבודד מהמציאות הירושלמית. פלנטה אחרת. לפני כעשור, נדיה ונינה טימופייבה – פרימה בלרינה בבולשוי – הקימו את הסטודיו. הן באו ממוסקבה. בלט וכדורגל שילוב סוריאליסטי. תשוקה היא הבסיס של הסטודיו ושל הכדורגל שמעל. המיקום של שניהם יחד פחות מוזר כשאתה מזהה את הדמיון ביניהם.

הקרנת הסרט בנוכחות הבמאית.

בית ללא גג

במאית: סולין יוסף

117 דקות | 2016 | גרמניה

פרס חבר השופטים פסטיבל הסרטים הבינלאומי מונטריאול

שלושה אחים שנולדו באזור הכורדי בעיראק וגדלו בגרמניה יוצאים למסע קבורה. שלושתם מבקשים להגשים את משאלתה האחרונה של אמם להיקבר בכפר הולדתה לצד בעלה שנהרג במלחמה תחת משטר סדאם חוסיין. אודיסיאה כורדית מורטת העצבים בה הם לא רק מתמודדים עם משפחתם המורחבת שאינה מקבלת את רצונה האחרון של אמם, אלא במיוחד עם הקשיים והקונפליקטים ביניהם. בשנים האחרונות הם התרחקו זה מזה – כל אחד ניהל את חייו – ובכל פעם שהם מקיימים שיחות, הן מתבססות בעיקר על תוכחות. במקביל למסעם בארץ הולדתם מצויה המלחמה שמשאירה חותם באלפי ביוגרפיות.

להתראות ברלין

במאי :פאטי אקין

93 דקות | 2016 | גרמניה

מאיק, בן ארבע עשרה, ממשפחה בורגנית בלתי מתפקדת, מאוהב בטטיאנה, הילדה הכי יפה בכיתה. אנדריי בן כתתו החדש הוא בן מהגרים מרוסיה שמחזיק בידע מפתיע בענייני נשים ועל החיים בכלל. כשמלכת הכיתה לא מזמינה את שניהם למסיבת יום ההולדת שלה, הקללה הופכת לברכה והשניים יוצאים למסע ברחבי מזרח גרמניה, במהלכו נרקמת ביניהם חברות חד פעמית.

הקרנה חינמית בחסות מכון גתה

שיר ערש לעמק

במאי: בן שני

75 דקות | 2020 | ישראל

הצייר אלי שמיר מצייר את המראה הנשקף ממרפסת הסטודיו שלו. שדות עד האופק, עצי אלון עתיקים, ודור של חקלאים שהולך ונעלם מהנוף של עמק יזרעאל. ציורי השמן הגדולים שלו הפכו לפריט מבוקש אצל אספנים בכל העולם. פגישה של הבמאי בן שני עם ציור אחד כזה, הולידה רעיון לתעד את הצייר בעבודתו. לאף אחד מהם לא היה מושג שבמהלך הצילומים הכל ישתנה כשסכנה לא צפויה תאיים על הכישרון של שמיר. הסרט "שיר ערש לעמק" צולם לאורך עשר שנים ובמרכזו הדמות המרגשת של שמיר והציורים, שכמו השדות הרחבים של העמק, משנים את צורתם מול עינינו עם חלוף הזמן.

הקרנת הסרט בנוכחות הבמאי.

שומרי ים המוות

בימוי: עידו גלס, יואב קליינמן

75 דקות | 2020 | ישראל

ים המלח, המקום הנמוך בעולם ואחד מפלאיו, בסכנה. הוא הולך ומתיבש, כמטר וחצי בשנה. שלושה אנשים שהמים מהווים מרכיב מרכזי בחייהם כבר אינם מוכנים לעמוד בצד ולחכות: עודד מישראל – שחיין מים פתוחים, פעיל סביבה ויזם; יוסוף הפלסטיני – מציל וותיק בים המלח; מונקט מירדן – מומחה אקולוגי בניהול מים. יחד הם יוזמים פעולה קיצונית להצלת הים והמרחב כולו מהתייבשות – הם יחצו בשחייה את ים המלח מצד לצד, מירדן לישראל. אף אחד לא עשה זאת בעבר. זה מסוכן. מטרתם היא לגרום לממשלות שלהם לשבת יחד סוף-סוף ולהתחיל לפעול למען פתרון.

הקרנת הסרט בנוכחות היוצרים.

חיות שטח

במאי: גא"י מיכאל

15x4 דקות | 2021 | ישראל

הקרנת ארבעה פרקים מתוך סדרת הטבע לכל המשפחה "חיות שטח" העוסקת בעיקר בבעלי חיים בסביבתם הטבעית, מצולמת כולה בשטח, ומונחית על ידי לירי קירשנבאום (נכדו של מוטי קירשנבאום) ונעמי צור דרור. שני המנחים הצעירים, בעצמם "חיות שטח", מסיירים לאורכה ולרוחבה של ישראל עם טובי המומחים, לומדים ומחכימים לגבי נופי הארץ, בעלי חיים וצמחים, חווים את הטבע בדרכים שונות והרפתקניות ביום ובלילה: שיט, סנפלינג, טיפוס, צלילה ועוד ומעבירים לצופים חוויה בלתי אמצעית ומרגשת של קירבה ואהבה לטבע.

הקרנה חינמית בנוכחות היוצרים

יוצרים: אן וסרמן, כנען קירשנבאום, גא"י מיכאל | תסריטאית ועורכת תוכן: אן וסרמן | צלם: כנען קירשנבאום | במאי: גא"י מיכאל | מפיקה: יפעת פרסטלניק – סרטי יפעת פרסטלניק
באדיבות סרטי יפעת פרסטלניק, כאן חינוכית   

לונאנה: יש יאק בכיתה (טרום בכורה)

בימוי: פאוו צ׳וינינג דורג׳י

110 דקות | 2019 | בהוטן

יצירה נוגעת ללב ועטורת שבחים ונציגת בהוטאן לפרס האוסקר לסרט הזר, 2022.

האושר נמצא במקום הכי פחות צפוי 
אוגין הוא מורה צעיר המתגורר בבהוטאן המודרנית. הוא חולם לעבור לאוסטרליה ולהגשים את חלומו להפוך לזמר, ומנסה להתנער ממחויבותו כמורה, אך לממונים עליו יש תוכניות אחרות עבורו. הוא נשלח ללמד ילדים בבית הספר הכי נידח בעולם, בכפר לונאנה על רכס ההימלאיה. בכפר אין חשמל, אין ספרי לימוד ואפילו אין לוח. כל אלה גורמים לאוגין לרצות לעזוב ברגע שהוא מגיע. אך חום ליבם של התושבים וכוחם הרוחני, מחלחלים לליבו וגורמים לו להשתנות לתמיד.
לונאנה: יש יאק בכיתה, הוא סרט רגיש ונוגע לב שמצולם נפלא בנוף מרהיב, באחד המקומות הכי נידחים בהרי ההימלאיה של בהוטאן. כל תושבי הכפר לונאנה השתתפו בעשיית הסרט בעודם מגלמים את עצמם בסביבתם הטבעית. הסרט מוקיר כבוד לעבודה הכי משמעותית בעולם – להיות מורה המסוגל לעצב את עתידם של תלמידיו.

צל המים (בכורה ארצית)

במאי: סאנאל קומר ססידהראן

120 דקות | 2019 | הודו

זוג צעיר מחליט לברוח מהכפר ליום של כיף, עם עלות השחר הם נפגשים לטיול המשותף. היא מהססת וכועסת עליו בגלל נוכחותו של זר, אבל משתכנעת שהזר ישאיר אותם בתחנת האוטובוס. השלושה יוצאים לדרך, עוברים דרך פרבריה של קראלה ואל לב העיר שמדהימה ומרגשת את הנערה, הם נאלצים לבלות את הלילה במלון דרכים, שם מתחילה הזוועה. סרטו של קומר ססידהרן הוא יצירה קולנועית מפעימה ועוכרת שלווה. למבוגרים.

הסרט הוקרן בפסטיבל הסרטים הבינלאומי ונציה, פסטיבל הסרטים הבינלאומי ג'נבה, פסטיבל פילמקס טוקיו.

להציל את ההרמנים

במאי: גלעד גולדשמידט

86 דקות | 2017 | ישראל

תיעוד המסע הבלתי ייאמן, של משפחת הרמן, מתאילנד, דרך אסיה, על דרך המשי, עד לישראל.
40,000 ק”מ, בכבאית ישנה שהמירו לקרוואן. המסע הוא הגשמת חלום וסיכוי לבניית המשפחתיות והצלת הנישואים. סרט על “בית” ועל “משפחה”. סרט על אנשים בטבע ועל טבעם של אנשים.
מבוסס על הסדרה “דרקון האש”.

הקרנת הסרט בנוכחות הבמאי.

אח שלי גיבור

במאי: יונתן ניר

78 דקות | 2016 | ישראל

צעירים ישראלים בעלי תסמונת דאון יוצאים עם אחיהם לטיול תרמילאים בצפון הודו. כל אחד
מזוגות האחים נושא עימו מהבית קונפליקט לא פתור. המסע המאתגר מציף זכרונות ילדות,
חושף את הקשיים אבל גם את רגעי הקסם שמביא איתו אח מיוחד לתא המשפחתי. על רקע נופי
ההימלאיה, בליווי מוזיקה מקורית של אהוד בנאי, מסע אל ארץ רחוקה הופך למסע אל תוך הלב.
מסע של התקרבות והשלמה.

הקרנת הסרט בנוכחות הבמאי.

הרצאה ודיון עם הקהל  ההרצאה עוסקת בקונפליקטים שהסרט מעלה ובקשיים הכרוכים ביציאה למסע כזה. עולות שאלות כגון – מי אנחנו שנבחר בשבילם? אולי הגזמנו שנסענו עד להודו? אולי האתגר היה גדול מדי עבורם? השאלות מובילות לדיון משמעותי לגבי חינוך בכלל וחינוך מיוחד בפרט וכן, לאחריות שלנו בשילוב האחר/המיוחד בחברה. 

כמו לב שעובד

במאי: יאיר אגמון

50 דקות | 2020 | ישראל

מדי שנה, בראש השנה, עוזבים עשרות אלפי גברים ישראלים את משפחותיהם וטסים לעיר אפורה במרכז אוקראינה, כדי להיות קרובים לרבי נחמן, כדי להיות חלק מהמון משתוקק. בראש השנה שעבר נסעתי לאומן, כדי לקחת חלק בקרנבל הזה, ולהודות לרבי נחמן על הגאולה שהוא העניק לי כשאשתי ואני נאלצנו לעבור לידה שקטה בחודש שביעי.

סרט על מסע רוחני אישי כושל ומתסכל, שמצליח לספר בתוכו סיפור רחב יותר, על הפסטיבל הפרוע והמופלא שמתרחש באומן מדי שנה, על עשרות אלפי הישראלים שפוקדים את קברו של רבם, על דמותו המסתורית של רבי נחמן, ועל היכולת שלנו כבני אדם, להישיר מבט צלול אל הכשלונות והאכזבות שלנו, ולמצוא בהם נחמה.

הקרנת הסרט בנוכחות הבמאי.

באמצע שום מקום

במאי: אושרי כהן

29 דקות | 2021 | ישראל

ערן(30) איבד את אימו ומאז לא עושה כלום. רק מעשן באנגים ומטפל בגינת פרי לזכרה. כשראש המועצה מחליט להרוס את הגינה כי ״חרגה לשטח הציבורי״, ערן יוצא למלחמה על הצדק בעיירה ללא חוקים. שלושה חברים סטלנים, וחמור- נגד המערכת.

ההקרנה בחמי טבריה בנוכחות הבמאי.

שלושה סרטים קצרים בהקרנה משותפת:

תקופת דגירה

במאי: גל נימרי

15:48 דקות | 2021 | ישראל

אביב 2020. שקט גדול ירד על העולם. כל בני האדם מכונסים בבתיהם והטבע אינו יודע את נפשו מרוב אושר. גם אנחנו בבית, ממלאים את הוראות משרד הבריאות. הילדים לא ילכו מעתה ועד הודעה חדשה לבית הספר, וההורים – הם ינסו לעבוד מהבית. "תקופת דגירה" הוא סיפורן של שלוש משפחות: משפחת הירגזי המצוי – ציפור שיר קטנה ונמרצת המקננת בתיבות עץ. משפחת הצופית הארץ ישראלית – הקטנה בציפורי הארץ, ציפור יפהפיה וזריזה להפליא. ומשפחת בני האדם – כלומר אנחנו, המכונסים בביתנו ללא אפשרות להרחיק ממנו. מסתבר שלפעמים, גם טריטוריה של מאה מטר יכולה לספק מחזות מופלאים ולא מעט תובנות על החיים של בעלי הכנף ובני האדם.

הקרנת הסרט בנוכחות הבמאי.

בלתי ניתן לריפוי

במאי: סשה טימרין

29 דקות | 2020 | ישראל

מסעו האישי של הבמאי המנסה להבין את מהות הר פוג'י ולהתקרב אליו, סשה חוזר ליפן במטרה לתעד את השקיעה הנדירה, המכונה גם כ ״פוג׳י יהלום״ – Diamond Fuji. במהלך מסעו, סשה נפגש עם צלמי טבע מקצועיים, אנשי רוח ותיירים אחרים, במטרה ללמוד את הטכניקה ואת המדיום המתאימים ביותר לצילום השקיעה. בהגיעו למרגלות ההר, סשה מוצא את עצמו מוקף בצלמים יפניים חובבים המשתהים בתוך מצלמותיהם המתקדמות בציפייה לרגע המכריע. השמיים צלולים והאצבעות דרוכות מעל כפתור החשיפה, כשלפתע צץ ענן קטן מאחורי ההר.

הסרט נע על הציר שבין התיעודי והפנטסטי ולוקח את הצופה למסע ויזואלי עשיר ומגוון, שחוגג את היכולת שלנו לראות. הסרט מתייחס לסוגיות עכשוויות, כגון הבטחות ואכזבות תיירותיות, חווית ארוע דרך תיעודו, ובוחן את אפשרותו של מדיום הצילום להנציח קסם. 

הסרט הוקרן בפסטיבל חיפה וזכה בפרס הסרט הקצר העצמאי הטוב ביותר.
הקרנת הסרט בנוכחות הבמאי.

מעיינות שאתם חייבים להכיר ברמת הגולן

בימוי: ליעד נתן, נוי כרמון ודניאלה פישלים - תיכון בית ירח

5:19 דקות | 2021 | ישראל

כבר רואים את הקיץ באופק, ומה יותר מתאים מטבילה באחד המעיינות בדרום רמת הגולן?
יצאנו לטבול ולבדוק שלושה מעיינות מומלצים באזור: עין אי"ה, מצפה לשלום ועין ג'ונס